Aktualności

Pieczywo z pradawnej odmiany pszenicy 2ab – poczuj różnicę!

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Prześlij
Share on whatsapp
Podziel się
Share on email
Wyślij link
Share on print
Wydrukuj

Zdrowe odżywianie to nie tylko moda. To sposób na życie, w którym stawiamy na dobre samopoczucie oraz komfort fizyczny. Szukamy nowych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, dostarczając niezbędnych wartości odżywczych, a przy tym są smaczne. Znaleźliśmy rozwiązanie, które idealnie spełni oczekiwania współczesnych konsumentów. Na rynku pojawiły się produkty z mąki 2ab, wytwarzane z pradawnej odmiany pszenicy. Próbując chleba z gryką tatarką, bułki oraz bagietki z pradawnej pszenicy 2ab poczujesz różnicę!

Pieczywo 2ab, wytwarzane z pradawnej odmiany pszenicy, jest alternatywą dla produktów mocno przetworzonych, poddawanych wieloetapowej obróbce z dodatkiem wielu środków konserwujących. To powrót do korzeni i naturalnych składników, będących odpowiedzią na oczekiwania klientów.

Firma LEKS Sp. z o.o., przy współpracy z GoodMills Innovation, jako pierwszy producent pieczywa w Polsce wprowadziła na rynek nowe produkty –  PIECZYWO Z PRADAWNEJ ODMIANY PSZENICY 2AB. Bułki, bagietki oraz chleb z gryką tatarką są wytwarzane z mąki Triticum turgidum forma sanum (łac. sanus – zdrowy, rozsądny), która powstała na bazie prastarych gatunków pszenicy, charakteryzujących się lepszą strawnością i smakiem otrzymywanych z niej produktów piekarskich. Produkty z pradawnej odmiany pszenicy nie zawierają żadnych substancji dodatkowych i produkowane są zgodnie z ideą „clean label” – „czysta etykieta”. Ponadto wyroby z mąki 2ab mają wysoki poziom selenu. Pieczywo 2ab jest również źródłem cynku, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Zawartość minerałów potwierdzają specjalistyczne badania z instytutów naukowych. Uprawa tej pszenicy wymaga stabilnych warunków mikroklimatycznych, odseparowanych od innych gruntów uprawnych, w miejscach w których nie następuje żadne krzyżowanie się z innymi uprawami.

Wypieki 2ab charakteryzują się żółtą barwą i wyjątkowym smakiem. Ich walory zostały docenione pozytywną opinią wydaną przez Instytut Matki i Dziecka. Produkty z pradawnej pszenicy są naturalnie wolne od glutenu D, w przeciwieństwie do współczesnej pszenicy i orkiszu. W odróżnieniu od wielu gatunków zbóż, pradawna pszenica charakteryzuje się niską zawartością FODMAP. Skrót pochodzi o nazw węglowodanów, słabo absorbowanych w jelicie cienkim. Obniżony FODMAP w pieczywie 2ab potwierdza certyfikat wydany przez Monash University. Badacze z australijskiego uniwersytetu dowiedli, że spożycie produktów o wysokim FODMAP może nasilać objawy Zespołu Jelita Wrażliwego (IBS), powodować uczucie pełności i dyskomfortu trawiennego.

W obecnych czasach wzrasta zainteresowanie społeczeństwa spożyciem pieczywa z ziarna z prastarych zbóż, takich jak amarantus, proso, sorgo czy teff, które mają korzystny profil FODMAP i są tolerowane dość dobrze przez osoby o wrażliwych układach trawiennych.  Mąka 2ab jest alternatywą dla współczesnej pszenicy zwyczajnej, a także dla popularnych w ostatnich latach na rynku pszenicy samopszy lub płaskurki, których zarówno właściwości sensoryczne jak i wartości technologiczne odbiegają od oczekiwań konsumentów i producentów pieczywa.

Kto raz spróbował wyrobów z pszenicy 2ab, ten zawsze je rozpozna i doceni. Dlatego wyroby piekarskie na bazie mąki z pszenicy 2ab poszerzają asortyment pieczywa dostępnego dla osób z nadwrażliwością na gluten lub o wrażliwych układach trawiennych (wyjątkiem są osoby z alergią na pszenicę lub cierpiący na celiakię).

Wrażliwość na żywność i smaki kulinarne stają się wyrazem naszej indywidualności
i poglądów na świat. Konsumenci  silnie reagują na symbolikę natury, rezygnują z pieczywa, kupując zamiast wyrobów z pszenicy zwyczajnej takie z zawartością orkiszu lub innych pradawnych zbóż, które zaspokajają ich tęsknotę za czymś czystym i oryginalnym. Wprowadzając na rynek produkty z mąki 2ab  znajdujemy  równowagę między nauką a stylem życia. Konsumenci mają teraz pieczywo, które cieszy wybornym smakiem i łatwością trawienia.

Wypieki z pradawnej odmiany pszenicy 2ab są dostępne w punktach Leks – Chlebek oraz w kawiarni St Klemens (Krosno Odrzańskie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności

Zobacz również...